Safari

Dzika Odyseja była fascynującym wyzwaniem! W 23 miesiące odwiedziłem 23 polskie parki narodowe (22.10.2015 – 15.09.2017). Przebyłem ponad 18 tysięcy kilometrów uczestnicząc w niezapomnianym safari po północnych rejonach dzikiego królestwa.
Był to podróżniczy projekt o charakterze poznawczym, przyrodniczym i społecznym.

W 23 parkach narodowych przeżyłem niezapomniane przygody oraz wyjątkowe spotkania. Mogłem zachwycać się pięknem przyrody i poznawać wartość dzikiego królestwa. Pozwoliłem, by dziki świat inspirował mnie, uczył, wychowywał przez żywioły oraz dzikich mieszkańców. Każdy etap podróży był przygodą: planowanie, organizacja, droga i praca w terenie. Przygody przeżywałem indywidualnie oraz u boku pracowników parków narodowych. Dzikie królestwo eksplorowałem w najróżniejszy sposób: wyprawy piesze, rowerowe, samochodowe, na quadzie, w kajaku, w łodzi patrolowej.


Miałem zaszczyt poznać pracowników parków narodowych. Z ponad setką osób wyruszyłem w dziki teren, by stosując metodę obserwacji uczestniczącej dokumentować ich pracę. Poznałem panoramę przeróżnych talentów, pasji i zawodów wykorzystywanych dla ochrony dzikiej przyrody. Spotkania z pracownikami parków traktuję jak niezwykły „Uniwersytet Dzikiego Królestwa” w terenie. Podczas rozmów pracownicy dzielili się ze mną wiedzą i doświadczeniem z zakresu geologii, botaniki, zoologii, edukacji przyrodniczej I zarządzania parkami. Za wszystkie spotkania jestem bardzo wdzięczny.


Parki narodowe są jak dzikie wyspy. „Zalane” z każdej strony cywilizacją, są ostatnimi lądami dzikiego świata, w których znajdują się dzikie skarby. Ten wyjątkowy archipelag 23 wysp poznawałem pod kątem bogactwa przyrodniczego i kulturowego. Każdy park posiada swoje dzikie tajemnice i skarby: krajobrazy, rośliny, zwierzęta lub cuda geologiczne. Odnajdując je czułem się jak odkrywca.


Parki narodowe żyją swoim dzikim rytmem. Jeżeli przybyłem w odpowiednim czasie, to miałem okazję brać udział w niezwykłych dzikich widowiskach (wędrujące stada gęsi, żurawi, wychodzące po burzy salamandry), w dzikich słuchowiskach (rykowisko jeleni, wycie wilków) i w dzikich misteriach (kwitnienie drapieżnych rosiczek, wykluwanie się żółwi błotnych). Nie brakowało też przygód związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego w parkach narodowych – spędziłem 8 godzin z juhasami w zadymionej bacówce.


Projektem napędzającym całą Dziką Odyseję była superprodukcja słuchowiska radiowego dla dzieci: „Strażnicy Dzikiego Królestwa”. Proces twórczy rozkładał się na dwie części: tworzenie fabularnego słuchowiska radiowego (zbieranie materiałów w terenie, pisanie scenariuszy, nagrania w studio, udźwiękowienie) oraz produkcja 2-3 minutowych klipów filmowych promujących przygody w poszczególnych parkach narodowych. Słuchowisko emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom dostępne było do odsłuchania na stronie internetowej. Klipy promujące przygodę można oglądać w zakładce – filmy.


Nauczony doświadczeniem afrykańskich ekspedycji postanowiłem bardzo sumiennie spisywać dzień po dniu wszystkie wydarzenia, przemyślenia i odczucia towarzyszące mi podczas trwania Dzikiej Odysei! Powstał Dziennik podróżniczy. Zapisałem dwa stu dwudziestokartkowe bruliony. One pachną dziką przygodą! Dziennik to niezwykły zapis przygód, spotkań, przemyśleń i przeżyć.