Safari

Na gorącym kontynencie byłem cztery razy. Afrykę upodobałem sobie w przyrodniczym pięknie Tanzanii, dlatego tam skierowałem moje kroki i tam realizuję podróżnicze marzenia. Pod równikiem przeżyłem niezapomniane przygody. Cztery ekspedycje, cztery niezapomniane wyprawy. To właśnie one są inspiracją dla twórczości.

Ekspedycja 1: TANZANIA 2012 (12.01 – 28.01.2012 r.)

Pierwszy raz w życiu przekroczyłem równik, który wyznaczył linię startową nowych – afrykańskich przygód. Wyprawa była bardzo osobistym powitaniem z Afryką trwającym 14 dni. Zapytacie o pierwsze wrażenie? Było bardzo intensywne. Na lotnisku okazało się że moje bagaże zostały w Europie. Nie miałem nic, ale miałem wszystko. Cieszyłem się że dotarłem na kontynent marzeń. W tym niezwykłym czasie zmierzyłem się z organizacją safari do pierwszych parków narodowych. W Parku Narodowym Arusha wyostrzyłem spojrzenie. W Kraterze Ngorongoro serce rozszerzyło się po horyzont i nabrało dzikiej głębokości. W Parku Narodowym Tarangire podziwiałem słonie. Moim pierwszym kierowcą był Masaj o imieniu Baraka. Zabrał mnie swoich współplemieńców na bezkresny Step Masajów. W buszu, przy wodopoju przyglądałem się ich codziennej pracy.

Ekspedycja 2: TANZANIA 2014 (28.06 – 29.07.2014 r.)
To był naprawdę szczęśliwy powrót do doświadczeń dzikości. Stawiłem czoła nowej przygodzie w parkach narodowych: Ruaha, Mikumi, Maniara i w rezerwacie Selous. Odkryłem dziką tajemnicę Tanzanii. Spotkałem lwy i lamparty. Nocne pieśni zwierząt słyszane na polach namiotowych rozbrzmiewają we mnie do dziś. I jeszcze jedna noc – ta w dżungli, gdy urwało nam koło. Przyrodnicze safari nabrało rumieńców gdy po dzikim królestwie chodziłem piechotą, jeździłem w nocy samochodem i płynąłem łodzią wśród hipopotamów i krokodyli. „Najedzony” tą dziką eksploracją przyrody udałem się do wioski Kidongo Cheusi by spotkać się z dziećmi.

Ekspedycja 3: TANZANIA 2015 (25.06 – 25.08.2015 r.)
Zupełnie niepowtarzalne doświadczenie – tym razem z Żoną. Po powrocie do domu nie musiałem niczego opowiadać. Anetka wszystko przeżyła na własnej skórze. Program przyrodniczy? Bardzo urokliwy: Park Narodowy Ruaha i bezkresne Serengeti. Podczas safari staliśmy się częścią dzikiego dramatu naszych sąsiadów – hipopotamów.
Po bitwie na śmierć i życie martwe cielsko pokonanego olbrzyma stało się pożywieniem dla kilkunastu krokodyli i stada lwów. Dziki epizod rozgrywał się 100 metrów od naszej bazy. Jak dobrze, że małpy zniszczyły nam namiot.
Tej niezapomnianej nocy spaliśmy w polowej kuchni a lwy zaglądały nam do okien. Później pojechaliśmy do Kidongo.
Dla dzieci szkolnych poprowadziliśmy zajęcia rozwijające talenty i przekazaliśmy lampki solarne.

Ekspedycja 4: TANZANIA 2017 (28.04 – 09.05.2017 r.)
Wyprawa skoncentrowana przede wszystkim na realizacji programu Kidongo. Dzieci z Tanzanii otrzymały przybory szkolne oraz mogły obejrzeć niezwykły koncert przygotowany przez dzieci z Polski. Podjęliśmy próbę wykopania studni głębinowej. W drodze powrotnej udało się „na chwilę” wjechać do Parku Narodowego Tarangire. Dziki dom słoni mogłem podziwiać w zielonej szacie. Trwała pora deszczowa. Spotkałem lwicę która pięć lat wcześniej leniwie odpoczywała przy drodze.