Dobro

Jest takie jedno miejsce na ziemi… Mała wioska w Tanzanii leżąca w górzystej krainie porośniętej dziewiczym buszem przy trasie Dodoma-Arusha, 2 km na wschód od miasta Kondoa. Nazywa się Kidongo Cheusi, co w języku suahili oznacza: „Czarna Ziemia”. Między warkoczami wyschniętych rzek, wśród osłaniających od słońca drzew słychać śpiewy rozbawionych dzieci uczących się w szkole. To właśnie dla nich robimy co możemy, by usunąć trudności i zasiać to co najwartościowsze – chęć do rozwijania swoich talentów i pasji.

Początek. Początek. Razem z zespołem Ala Dibari nagraliśmy płytę z kolędami w rytmie bębnów. W okresie Świąt Bożego Narodzenia (2013-2014) ofiarowaliśmy ją misjonarzowi Ojcu Silvanusowi jako cegiełkę na wsparcie misji dostarczania wody ludności w Tanzanii. Udało się zakupić dwa duże zbiorniki na wodę deszczową dla dzieci ze szkoły w Kidongo Cheusi.

Podczas trwania drugiej ekspedycji (lipiec 2014) odwiedziłem Kidongo , by zapoznać się z dziećmi i zobaczyć zbiorniki. Podjąłem decyzję – zaopiekuję się szkolną społecznością dzieci i zrobię co mogę, aby miały szanse rozwijać swoje talenty.

Po powrocie do Polski podzieliłem się marzeniami z prowadzącymi Fundację Dzieci-Dzieciom: Rafałem Opalińskim i Bogdanem Malinowskim. Pomysł zatroszczenia się o rozwój talentów dzieci szkolnych został przyjęty z wielkim entuzjazmem! Od września 2014 roku w ramach programu kidongo.pl opowiadamy o życiu dzieci w Tanzanii, zbieramy fundusze i robimy wszystko co w naszej mocy, aby dzieci pomagały dzieciom w rozwijaniu różnorodnych talentów wzajemnie się ubogacając!

Podczas trzeciej ekspedycji (lipiec, sierpień 2015) udałem się do Kidongo na 6 tygodni. Razem z Żoną i siostrą poprowadziliśmy program edukacyjny rozwijający talenty dzieci. Przekazaliśmy także 250 lampek solarnych, które pozwolą dzieciom uczyć się w domu po zachodzie słońca.

Czwarta ekspedycja (maj 2017). Tym razem pojechałem z przedstawicielami Szkoły Podstawowej im. Św. Tereski od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej. Podczas pobytu przekazałem dary (przybory szkolne) oraz multimedialne przesłanie dla dzieci z Kidongo od dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 16 im. Tony Halika w Warszawie. Koordynowałem pierwszy odwiert studni głębinowej. Niestety na głębokości wskazanej przez badania nie było wody.

Nadal zbieramy fundusze na studnię głębinową, aby zadbać o talent zdrowego życia. Jeżeli chcesz dołączyć do grona przyjaciół Kidongo, weprzyj nasz projekt: www.kidongo.pl Zakup cegiełkę. Płyta Przyjaciele Kidongo.

Dzieciństwo to niesamowita przygoda odkrywania talentów!

W tę podróż chcemy zabrać jak najwięcej dzieci – w tym dzieci z Tanzanii.

 

„Co za radość, dzieci z Afryki otrzymały lampki solarne”

 

„Teledysk”